
- Акад. Миланов, миналата седмица организирахте традиционния конгрес по неврология. Моля, споделете най-важните новини и тенденции представени на него
Новостите са свързани с възможности за профилактично лечение на пациенти с мигрена с чести пристъпи, разработване на ваксини за лечение на Паркинсонова болест и нови медикаменти за лечение на първично прогресираща форма на множествена склероза за която до сега нямаше лечение.
- На конгреса имаше и международно участие. Какъв е опитът на чуждите експерти в справянето с неврологичните болести?
- За нас беше радостна новина да разберем че в момента лечението в България не се различава от това в Европа, САЩ и Канада, просто там нещата са по-ясно регламентирани. Все още нашата организация за лечение на мозъчните инсулти не е добра и нямаме подготвени специалисти за ендоваскуларно лечение.
- На кое място е България по неврологични заболявания в сравнение с останалите европейски страни?
- България се различава от другите държави само по отношение на броя пациенти с мозъчни инсулти и смъртност от инсулти. По този показател сме на първо място в Европа.
- Множествената склероза е болест, която засяга все по-млади хора. Колко са диагностицираните случаи на множествена склероза в страната ни?
- В България се лекуват около 1800 човека, което приблизително отговаря на броя болни по епидемиологични данни.
- Какви са тенденциите в лечението на тази болест?
- Тенденциите са към имунореконструктивна терапия – краткосрочно прилагане на медикаменти, които имат дългосрочен ефект – до 5 години след приложеното лечение.
- Има ли рискови групи, които са предразположени към заболяване от множествена склероза?
- Рискови групи са младите хора, които имат по активна имунна система. Други рискови фактори засега не са известни.
- Има ли ефективна профилактика, с която рисковите групи трябва са се съобразяват?
- Профилактика няма за нито едно автоимунно заболяване.
От: Framar.bg