На 16.10.2019 г., Фондация Български адвокати за правата на човека, стартира проект ACF 59 „Международните правозащитни стандарти на фокус“, финансиран в рамките на Фонд „Активни граждани България“ (Active Citizens Fund) с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) 2014-2021 г. със срок на изпълнение до 30.4.2024 г. съгласно договор за финансиране №24/16-10-2019 г., в партньорството с Български Хелзинкски Комитет, с общ бюджет в размер на 149895,53 евро.
Целта на проекта е чрез разнообразни дейности да достигне до различни представители на юридическата общност и като повиши познанията, опита и чувствителността им по темата за основните права и свободи, да допринесе за подобряване прилагането на утвърдените стандарти.
Специфични цели: Подобряване на прилагането на международните стандарти за правата на човека. Чрез завеждане на стратегически дела, обучение на млади юристи и адвокати, изготвяне на правни становища и публикуване на бюлетин по правата на човека, проектът допринася за тематични индикатори „брой съдебни решения в сферата на правата на човека, които са повлияни от приноса на граждански организации“ и „брой на ползватели на предоставени или подобрени услуги“.
ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТА
Дейност Водене на стратегически дела:
Дейността се състои в подбор и процесуално представителство пред национални и международни институции по минимум 10 стратегически дела, 38 инстанции, чрез които да се атакуват структурни проблеми в българското законодателство или съдебна практика в сферата на правата на човека.
Акцент пред националните институции е прякото прилагане на Конституцията, ЕКПЧ, Хартата за основните права на ЕС и относимата и задължителна международна съдебна практика.
Особено внимание се обръща на онези случаи, които биха дали възможност за защита и утвърждаване на правата на уязвими групи като хора с увреждания, деца, малцинства и др.
Чрез всяко отделно дело се цели оказването на въздействие върху съдебната практика и законодателството, а също и популяризирането и утвърждаването на националните и международни стандарти в областта на правата на човека в съдебната практика и българското законодателство.
Дейност Изготвяне на становища
Част от постоянната дейност на фондация БАПЧ е предоставянето на становища по дела пред Конституционния съд, по проекти за нормативни актове, по искания до КС на Висшия адвокатски съвет или по становища, доклади и предложения на Омбудсмана на РБ. Фондацията следи и за изпълнението на решения на ЕСПЧ в частта на постановените генерални мерки.
В рамките на тази дейност по проекта фондацията изготвя 12 становища до национални институции по проблеми, засягащи защитата на правата на човека, и 4 становища до Комитета на Министрите към Съвета на Европа по дела, поставени под засилено наблюдение. С тази дейност се цели подобряване на прилагането на международните стандарти за правата на човека от публичните институции чрез привеждане на българското законодателство и практика в съответствие с международните актове.
Становищата са публикувани на уебстраницата www.blhr.org и Facebook страницата на Фондацията.
Дейност Бюлетин „Съдебна практика по правата на човека“
Публикуване на безплатния електронен месечен бюлетин по правата на човека. Бюлетинът се състои от подбрани, резюмирани и анотирани на български език важни за обществото ни решения на ЕСПЧ и СЕС. Резюмират се всички решения, класифицирани от ЕСПЧ като значими (категория 1 и 2), както и всички решения на СЕС, постановени по разпоредби на Хартата на основните права на ЕС. Подбраните решения се резюмират на български език и се анотират. Анотират се и всички решения, постановени по дела срещу България.
В периода на изпълнение на проекта ще бъдат публикувани 36 броя от бюлетина на страницата на Фондацията за периода на решения на ЕСПЧ и СЕС от октомври 2019 до септември 2022 г., които ще бъдат достъпни безплатно за всички потребители на сайта, както и за абонатите на Бюлетина.
Бюлетините са публикувани на уебстраницата www.blhr.org и Facebook страницата на Фондацията.
Дейност Клуб на младите юристи (Агора)
По проекта е създадена общност от млади юристи и студенти по право чрез интерактивно обучение с практически фокус върху стандартите за правата на човека и проблемните области в националното законодателство и практика.
Дейността се състои в провеждането на 12 тричасови дискусии, в рамките на които ще се обсъждат проблемни от гледна точка на прилагането на международните стандарти области в българското законодателство и практика и нови ключови за страната ни решения на ЕСПЧ и СЕС, както и възможностите за изпълнението им в България чрез промяна на съдебната практика/нормативната уредба. Водещ експерт в съответната област ще представя относимата нормативна уредба и практика.
Целевата група са млади юристи и студенти по право, които наред с придобиването на знания и умения, ще преминат обучение по основни права и свободи и тяхната защита и ще бъдат мотивирани да продължат обмена на информация и идеи и да включат в него свои колеги.
При изпълнение на проекта, в следствие на пандемията от Covid 19, тези обучения преминаха онлайн и постепенно се отвориха до по-широк кръг от заинтересовани лица.
До момента са направени 9 дискусии.
Предстоят до края на месец април 2024 г. още 3 с лектори – адв. Александър Кашъмов, адв. София Разбойникова и доц. д-р Христо Христев
Тези лекции – дискусии ще бъдат обявени на фейсбук страницата на проекта и на Фондацията, както и на интернет страницата на Фондацията - www.blhr.org.
Дейност Лятна академия по правата на човека за адвокати
В рамките на дейността ще се проведат два тридневни присъствени обучителни курса за адвокати в различни региони на страната и 7 онлайн курса, всеки с по 3 часа. 4 курса ще се организират от Фондация БАПЧ, 3 курса ще ги организира партньора ни по проекта Български хелзинкски комитет. Обучението ще се провежда от водещи експерти. Темите ще са подбрани с оглед актуалните проблеми в правоприлагането, решенията на ЕСПЧ и СЕС и докладите на международни институции относно състоянието на правната защита на правата и основните свободи в България.
С дейността се цели предаване на опита и експертизата, натрупани у двете партньорски организации в областта на прилагането на стандартите за защита на правата на човека, което да повиши качеството на предоставяната адвокатска защита и на правораздаването.
Част от обучението ще е обсъждане на реални казуси от практиката на експерта-обучител и участниците. Дискусионната форма, както и установяването на неформални контакти между участниците и между участниците и експертите ще даде възможност за ползване на експертизата на всеки, което ще подобри качеството на предоставяната професионална помощ, а оттам и на правораздаването в по-дългосрочен план.
Постигането на дългосрочните резултати от дейността ще облагодетелства широката общественост, тъй като доброто познаване от страна на адвокатите на международните стандарти по правата на човека и опита в прилагането им повишава нивото на защита на всеки гражданин.
Информацията за академията, която ще бъде през април 2024 г. ще бъде разпространена чрез интернет страниците на БАПЧ и БХК, чрез страницата на ЦОА „Кръстю Цончев“, чрез страницата на различни адвокатски колегии и Facebook страницата на Фондацията.
Проектът е финансиран в рамките на Фонд Активни граждани България с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021г в размер на 134 898.17 евро. Основната цел на проекта е чрез разнообразни дейности да достигне до различни представители на юридическата общност и като повиши познанията, опита и чувствителността им по темата за основните права и свободи, да допринесе за подобряване прилагането на утвърдените стандарти за правата на човека.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на фонд „Активни граждани България“ по Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021г. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от фондация „Български адвокати за правата на човека“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021г. и Оператора на фонд „Активни граждани България“.