Back to top medicaltime.bg

Има бъдеще, но без тарикатите в политиката!

Политолози, общественици и социолози с полярни мнения за необходимите промени в България



 

Дискусия, организирана от Младежки клуб „Има бъдеще“, съвместно с аналитичен клуб „Екзаминър“, събра на една маса десетки социолози, политолози, експерти и общественици, които дебатираха по темата „От какви промени се нуждае България?“.

Разговорът беше провокиран от тежката политическа криза, която доведе до девалвирането на доверието на избирателите в политическия процес, както и до разпада на редица партии в страната.

Възможна ли е появата на нова политическа алтернатива и полезно ли ще бъде това за България, нужен ли е нов обществен договор, смяна на приоритетите и на политическия модел, иска ли обществото рестарт на системата, бяха едни от основните въпроси, обсъдени на дискусията.

Сред различните мнения се чуха предложения за насърчаване на семеен модел с три деца, свикване на Велико народно събрание и сключването на нов обществен договор. Изказани бяха и по-радикални идеи като такива за промяна на държавното устройство към президентска република, лансирани от политическия анализатор Слави Василев.

Политологът Диана Сивинова пък се застъпи за пряк избор от народа на главния прокурор и директорите на областните дирекции на МВР в страната.

Чуха се и някои тъжни констатации. Според д-р Светлин Тачев политиците вече са изгубили рефлексите си да управляват.

Силно изказване направи и проф. Здравко Попов, който призна: „През 1990 г. ние не знаехме, че не знаем! Дори не знаехме какво е Конституция, какво е разделение на властите, така в институциите навлязоха тарикатите. Те навлязоха във властта и създадоха икономика и политика на тарикатите. Това ликвидира съдържанието на езика. Време е да преучредим всичко“.

Според проф. Михаил Константинов в чужбина живеят 1 700 000 българи. „Трябва да се погрижим за тях като им подсигурим сигурност, за да се завърнат в България“.

„Ние чакаме по естествен начин да стигнем до момента, в който обществото ще си поиска промяната и ще го направим силово, вместо умно и подредено“, заяви проф. Антоанета Христова и се обяви за свикване на нова кръгла маса и приемане на нова Конституция.

На обратната позиция застана проф. Румяна Коларова, според която кръглата маса е инструмент, който е бил подходящ за времето си, но не и за днес.

За конкретни реформи в съдебната система се застъпи Биляна Петрова, бивш зам.-кмет на район „Младост“, наскоро освободена от Сливенския затвор. Тя предлага да има лични финансови санкции към съдии и прокурори за грешни съдебни решения, както и да се спре командироването на съдии, което е чист корупционен модел и се използва за манипулиране на висшите магистрати.

За промяна в мисленето се обяви Юлий Павлов, според когото същата тази политическа система в Европа дава резултати, но в България не.

Доц. Татяна Буруджиева постави акцент върху демографията и заяви: „Трябва да се чуят мечтите на младите хора“.

Проф. Мария Пиргова се обяви за навлизането на нови кадри в политиката и „нови граждански договорености“.

Силно изказване направи и актьорът Веселин Плачков, според когото „Без изкуство и култура, дарът е порок!“.

В края на дискусията думата взе и модераторът Александър Димитров, според когото политическият ни елит е неподготвен и не е в състояние да се справи със задачите си. Той предложи да бъде създадена академия за обучение на политически лидери, защото към момента народните избраници влизат във властта неподготвени и не знаят коя институция за какво служи.

На финала лидерите на Младежки клуб „Има бъдеще“ и организатори на дискусията Иван Копривчин и Младен Младенов дадоха заявка за провеждането на нови смислени инициативи в близко бъдеще.