Back to top medicaltime.bg

ПРАЗНИЦИ НА ДОМИНИКАНСКАТА ЛИТЕРАТУРА



Идеята за Празниците на доминиканската литература в нашата страна възниква през 2023 г. по време на Международния панаир на книгата в Санто Доминго по предложение на проф. Данило Манера, испанист, преподавател в Университета в Милано, приятел, почитател и познавач на българската и на доминиканската литература и радетел за тяхното взаимно опознаване.

Проф. Манера може да се нарече и почетен посланик на доминиканската литература в Европа през последните 20 години. Идеята е споделена и подкрепена от писателя Христо Славов, който по това време е поканен на Международния панаир на книгата, за да участва в премиерата на неговия роман „Преди сътворението“, преведен на испански език и издаден специално за дните на панаира. На съвместна работна среща с г-жа Милагрос Герман, министър на културата на Доминиканската република и г-жа Анхела Ернандес, ръководител на Главна дирекция за книгата и четенето към същото министерство, бе направена първата стъпка в изграждането на културен мост между България на Балканите и в Европа и Доминикана в Карибския архипелаг, две нации, два народа, които имат повече общо отколкото може да се предположи.

От 1 до 6 октомври 2024 г. в София ще се проведат Празници на доминиканската литература, организирани от Българския културен център в София със съдействието на Институт „Сервантес“ и Катедрата по испанистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и испанисти от Нов български университет. Празниците се откриват на 1 октомври, вторник, от 17.30 ч. в зала „Тържествена“ на Българския културен център в София, ул. „Веслец“, № 13.

Ще бъдат представени преведените специално за случая и публикувани от издателство „Мисъл“ две книги с произведения на нашите гости – „Ескиз на полета“, стихове от Хосе Мармол и „Зад голотата“, сборник разкази от Анхела Ернандес Нунес, Луис Мартин Гомес и Мануел Либре Отеро. По време на тази първа вечер ще бъде открита и фотоизложба с автор Мануел Либре Отеро и емоционалните фотографски мигове от Доминикана с автор Данило Манера. Художествен прочит на откъси от произведенията ще изпълни актьорът от Народния театър „Иван Вазов“ Йордан Петков-Дуньо.


Ето и кратка информация за нашите гости. Хосе Мармол е поет и есеист, роден в Санто Доминго, Доминиканската република, на 30.04.1960 г. Доктор по философия от Университета на Страната на баските (UPV/EHU). Бил е преподавател по философия в Папския католически университет „Майка и учителка“ (PUCMM), в Папската семинария „Свети Тома Аквински“, в Технологичния институт на Санто Доминго (INTEC) и Ибероамериканския университет (UNIBE). Автор на множество стихосбирки и есеистични произведения. Носител е на много награди за поезия. Член е на Академията на езика и Академията на науките на Доминиканската република. Анхела Ернандес Нунес (Буена Виста, Харабакоа, 1954) е инженер-химик, но се е посветила на писането, на ангажираната култура и на защитата на гражданските права, особено на жените. Публикувала е сборниците с разкази „Алотропи“ (1989), „Да дъвчеш роза“ (1993), „Жертвен камък“ (2000 – национална награда за разказ 1997), „Почти странни разкази“ (2007) и „Сектата на хризантемата“ (2013, национална награда за разказ 2012), както и романите „Смяна на сетивата“ (2001, награда Коле), „Чарамикос“ (2003, с второ допълнено издание - 2020), „Метафора на бягащото тяло“ (2006) и „Лъвица или свирепият живот“ (2013) и др. Луис Мартин Гомес. (Санто Доминго, 1962) е журналист, автор на видеофилми и водещ на програмата за интервюта на културни теми „Йола йелоу“. Първият му сборник разкази е „Диалект“ (1998), който получава Националната награда за разказ през 1999 г. и го прави известен в литературните среди. За „Паметта на кръвта“ (2008) отново получава Националната награда за разказ през 2009 г. Мануел Либре Отеро. (Пуерто Плата, 1966) е писател, издател, талантлив фотограф, художник и автор на графичен дизайн. Живее в Сантяго де лос Кабайерос, втория по големина град в Доминиканската република. Компютърен инженер, изучавал и фотография, още от младежките си години той неуморно участва в различни литературни кръгове, издателски инициативи, авангардни артистични групи и мултимедийни културни проекти.


Освен че печата стихотворения и статии, той събира част от прозата си в тома „Серия гърди“ (1997). Публикувал е стихосбирките „Спомени за слънцето“ (2007), „Възрастите на фурията“ (2010), „Местонахождение в светлината“ (2015), „Морето се завърна“ (2016) и „Предизвиканата къща. Събрана поезия“ (2014). Проф. Данило Манера е завършил специалност „Славистика“ в Университета в Пиза. По настоящем е преподавател по испанска и испаноамериканска литература в Университета в Милано. Писател, литературен критик, есеист, преводач от различни езици (включително и от български), през 2020 г. издателство „Нике“ публикува превода на български на неговия роман „Балада за изгубените планини“. В Програмата на Празниците са включени срещи със студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Нов български университет, с писатели и журналисти в София и Пловдив, с издатели и приятели на българската и доминиканската литератури.


Доминиканските писатели ще посетят музеи и исторически места с национално значение в София и Пловдив. Другият край на културния мост между доминиканската и българската литература ще стъпи в гр. Санто Доминго, столицата на Доминиканската Република на 7 ноември 2024г., когато в рамките на XXVI международен панаир на книгата ще се състои премиера на сборника с български разкази „Светлина от болка и надежда“ със съставител Христо Славов. По време на премиерата и в дните на панаира ще се експонира и фотоизложба за България с автори Аксиния Иванова и Иван Цанков.